KADINDAN YAŞAMA DESTEK DERNEĞİ KİMDİR?

 

KAYAD, 1998 yılında, kadına yönelik her türlü ayrımcılığı önlemek ve kadının toplumdaki profilini güçlendirerek toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için kurulan bir sivil toplum örgütüdür.

Kıbrıs’ın kuzeyinde türünün tek örneği olan KAYAD, kurulduğu tarihten itibaren aile içi şiddeti önlemek adına çeşitli farkındalık çalışmaları yürütmüştür ve toplumun gelişimi açısından attığı tüm adımların sürdürülebilir olması yönünde çaba sarf etmiştir.  

KAYAD gönüllülük çerçevesinde, talep eden tüm kadın, aile ve çocuklarla kendi imkanları dahilinde dayanışma içerisinde yer almıştır.

KAYAD kurulduğu günden itibaren üye ve sempatizanlarına yönelik, KAYAD ailesini ve üye ağını güçlendirme hedefi ile çeşitli etkinlikler düzenlemektedir:

  • Çin’den Baf’a uzanan yurt içi ve yurt dışı kültür gezilerinin yanı sıra, KAYAD merkezinde üyelerimizin talepleri üzerine çeşitli sosyal etkinlikler gerçekleştirmektedir.
  • KAYAD, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan kadınlarla dünyada ayni vizyon ile çalışan kadınlar arasında ağ kurma hedefi ile WINPEACE gibi uluslararası platformların üyesidir.
  • Barış Kültürü’nü geliştirmek adına Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yer alan çok kültürlü kamplar düzenlemiştir. Ayrıca her yıl, WINPEACE’in dönüşümlü olarak Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyinde gerçekleştirdiği barış kamplarına katkıda bulunmuştur.
  • Etkili İletişim, olumlu düşünme ve meditasyon konularında yurt dışından gelen eğitmenler tarafından verilen eğitimler düzenlemiştir.
  • KAYAD, geniş ekibi ile kadınlar arasında güçlü bir dayanışma ağı kurmuştur.  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü ve Yılbaşı gibi özel günleri birlikte kutlayan KAYAD ailesi, özellikle kadın işletmecilerine destekleme hedefi ile mekân tercihi yapmaktadır.